Kiedy i jak dokonywać przeglądu technicznego pompy ciepła?

pompy ciepła Panasonic Trzebnica

Przegląd techniczny pompy ciepła powinien być wykonywany co najmniej raz do roku. Dlaczego? Ponieważ regularne sprawdzanie urządzenia pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości i uszkodzeń, które mogą prowadzić do obniżenia efektywności pracy pompy ciepła, a nawet do jej awarii. Warto jednak pamiętać, że częstotliwość przeglądów może różnić się w zależności od rodzaju pompy ciepła oraz producenta.

Podczas przeglądu technicznego pompy ciepła specjalista powinien sprawdzić kilka kluczowych elementów systemu, czyli:

  • Obwód chłodziwa – należy zweryfikować szczelność obwodu chłodziwa, a także sprawdzić jego ciśnienie i ewentualnie uzupełnić chłodziwo.
  • Obwód grzewczy – kontrola parametrów pracy, sprawdzenie szczelności oraz ciśnienia w obwodzie grzewczym.
  • Wentylator i wymiennik ciepła – czyszczenie z zanieczyszczeń i przeprowadzenie kontroli stanu technicznego.
  • Sterownik – sprawdzenie ustawień sterownika oraz jego prawidłowego działania.
  • Elektryka – kontrola stanu instalacji elektrycznej, sprawdzenie napięć oraz zabezpieczeń.
  • Pompa obiegowa – kontrola pracy pompy, sprawdzenie jej wydajności oraz zużycia energii elektrycznej.

Kto może przeprowadzić przegląd techniczny?

Przegląd techniczny powinien być przeprowadzony przez specjalistę z uprawnieniami do obsługi urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Tego typu usługę można zamówić u autoryzowanego serwisanta danego producenta pompy ciepła lub u niezależnych firm świadczących takie usługi – prowadzimy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny pomp ciepła we Wrocławiu i dokonujemy przeglądów.

Przez długi czas przeglądy techniczne pomp ciepła nie były w Polsce obowiązkowe. Jednakże ustawa z dnia 15 września 2017 r. o ochronie praw konsumentów wprowadza obowiązek przeprowadzania przeglądów technicznych urządzeń grzewczych, w tym również pomp ciepła.