Czy pompy ciepła należy zabezpieczać w zimie przed mrozem?

pompy ciepła Panasonic Trzebnica

Pompy ciepła to bezpieczne i proste w obsłudze urządzenia grzewcze cechujące się niezwykle wysoką wydajnością. Czy są jednak odporne na działanie niskich temperatur? Na to pytanie odpowiadamy w artykule.

Pompa ciepła Panasonic typu split i monoblok – jaka jest różnica?

Energooszczędne pompy ciepła Panasonic używane są do ogrzewania i chłodzenia budynku oraz wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Generują bardzo niskie koszty eksploatacyjne, a przy tym odznaczają się wyjątkową trwałością. Jako eksperci od instalacji pomp ciepła Panasonic w Środzie Śląskiej i okolicach możemy polecić dwa podstawowe rodzaje tych urządzeń:

  • pompy ciepła Panasonic typu split – dzielą się na dwie jednostki: wewnętrzną oraz zewnętrzną, mogą być instalowane w obiektach najróżniejszego przeznaczenia,
  • pompy ciepła Panasonic typu monoblok – wszystkie elementy układu znajdują się w jednej obudowie, która jest montowana w całości poza budynkiem.

Zaletą pomp ciepła Panasonic typu split jest ich wysoka odporność na niskie temperatury. Z kolei te w wersji monoblok są łatwiejsze w montażu, ale w trakcie mrozów potrzebują dodatkowego zabezpieczenia. Inaczej w przypadku awarii czy przerw w pracy urządzenia może dojść do zamarznięcia wody w wymienniku, a nawet pęknięcia tego elementu.

Jak zabezpieczyć pompę ciepła typu monoblok przed niskimi temperaturami?

Monoblokowe pompy ciepła Panasonic zabezpiecza się przed mrozami na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wyposażenie instalacji w glikol, czyli płyn niskozamarzający. Można w tym celu zamontować dodatkowy wymiennik woda/glikol.

Kolejna metoda ochrony pompy ciepła przed niskimi temperaturami to zastosowanie zaworów antyzamrożeniowych. Jeśli temperatura czynnika będzie zbyt niska, zawory otworzą się samoistnie i umożliwią odpływ wody z instalacji.