Niskie koszty eksploatacyjne, ekologiczność, prostota obsługi – pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze o licznych zaletach. Na co zwrócić uwagę przed jej zakupem? Podpowiadamy w artykule.
Rodzaje pomp ciepła
Ze względu na to, skąd pozyskują energię – wody, gruntu czy powietrza, rozróżnia się kilka rodzajów pomp ciepła. Pompy ciepła gruntowe zapewniają niezależność wobec zmian warunków atmosferycznych. Ich wada to skomplikowany montaż, który ponadto jest droższy niż instalacja powietrznej pompy ciepła. Warto też jednak dodać, że jako specjaliści od sprzedaży i montażu pomp ciepła w Brzegu i okolicach dysponujemy urządzeniami powietrze-woda, które są przystosowane do pracy nawet w skrajnych temperaturach.
Uwzględniając sposób konstrukcji pomp ciepła, można też wymienić:
- pompy ciepła split – składające się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej; niezwykle odporne na niskie temperatury,
- pompy ciepła monoblok – wszystkie części urządzenia w jednej obudowie; pompa montowana w całości na zewnątrz; wymagane dodatkowe zabezpieczenie przed zamarznięciem wody.
Od czego zależy wybór pompy ciepła?
Przed zakupem pompy ciepła i wyborem konkretnego modelu trzeba określić zapotrzebowanie na ciepło nieruchomości. Należy wziąć przy tym pod uwagę: sposób konstrukcji i powierzchnię budynku, liczbę i wysokość pięter, poziom termoizolacyjności obiektu, systemy wentylacji, liczbę punktów poboru wody i ich użytkowników oraz lokalne warunki klimatyczne.
Dzięki powyższym informacjom można dokonać wyboru pompy ciepła o optymalnych parametrach technicznych, takich jak moc grzewcza i maksymalna temperatura zasilania. Trzeba też zastanowić się, czy lepszy będzie model split, czy monoblok – wymaga to sprawdzenia, czy m.in. w budynku jest wystarczająca przestrzeń na instalację pompy jednoczęściowej.